Our students annually achieve at National level: SA Youth Orchestra members and SA Colours for Performing Arts. They also regularly feature on the Roll of Honour as outstanding achievers at UNISA, Rockschool and Trinity College London. Here are the amazing results our students achieved over the past three years.

Trinity College of Music London

2019

Practical – July 2019

CANDIDATE GRADE & INSTRUMENT % RESULT
Colan Fransman Grade 2 Piano 88 Distinction
Milla Coetzee Initial Piano 87 Distinction
Damon de Foglio Grade 5 Plectrum Guitar 87 Distinction
Gesje Pretorius Initial Singing 87 Distinction
Christelle Rheeder Grade 6 Singing 87 Distinction
Charlé Moolman Grade 3 Flute 85 Merit
Jan Lochner Grade 5 Saxopone 84 Merit
Bevan Patterson Initial Keyboard 82 Merit
Lente Louw Initial Piano 79 Merit
Gesje Pretorius Initial Piano 79 Merit
Corné Meintjes Grade 3 Piano 78 Merit
Billié Booyens Grade 2 Cello 75 Merit
Amé van Niekerk Grade 1 Singing Pass
Raydene Loubser Grade 1 Piano
Owenithe de Bruyn Grade 4 Piano
Nelandi Boshoff Grade 8 Keyboard

Theory of Music – May 2019

CANDIDATE GRADE  % RESULT
Nelandi Boshoff Grade 6  85 Merit
Charlé Moolman Grade 6 78 Merit

Practical – May 2019

CANDIDATE GRADE & INSTRUMENT % RESULT
Stevie Phillips Grade 4 Piano 92 Distinction
Milla Coetzee Initial Violin 89 Distinction
Racquel Carelse Grade 3 Flute 88 Distinction
Aiden Fransman Grade 4 Saxophone 87 Distinction
Dané Meintjes Initial Clarinet 87 Distinction
Maritza Harmse Rock & Pop Initial Guitar 84 Merit
Chasmin-Lee Topass Grade 1 Singing 83 Merit
Bjorne Hauptfleisch Grade 1 Cello 82 Merit
Aidan Barends Grade 5 Piano 81 Merit
Quizandri Mouton Grade 4 Clarinet 80 Merit
Christelle Rheeder Grade 7 Cello Pass
Zilke Vrolick Grade 2 Cello
Andrea van Zyl Rock & Pop Grade 2 Vocals
Lourens Pretorius Grade 7 Double Bass

2018

Theory of Music – October 2018

CANDIDATE GRADE % RESULT
Nelandi Boshoff Grade 5 88 Distinction
Mareé Julius Grade 3  79 Merit
Tyla Maltby Grade 3  73 Pass
Charlé Moolman Grade 5 73 Pass
Christelle Rheeder Grade 6 73 Pass
Sarah Kleynhans Grade 8 73 Pass

Practical – October 2018

CANDIDATE INSTRUMENT GRADE % RESULT
Chasmin-Lee Topas Electronic Keyboard  Initial 99 Distinction
Jennafer Tapuch Electronic Keyboard  Initial 98 Distinction
Rachel Janneker Piano  Grade 2 94 Distinction
Mieke Reyolds Piano  Grade 1 94 Distinction
Daniel Lu Electronic Keyboard  Initial 92 Distinction
Keryn Maynard Piano  Grade 4 88 Distinction
Tyler Meiring Violin  Initial 87 Distinction
Gesje Pretorius Violin  Initial 87 Distinction
Armand Potgieter Piano  Grade 3 87 Distinction
Liam Opperman Double Bass  Initial 84 Merit
Aiden Fransman Saxophone  Grade 3 84 Merit
Tyla Maltby Singing  Grade 4 84 Merit
Armand Potgieter Singing  Grade 1 84 Merit
Micaela van der Walt Piano  Grade 4 84 Merit
Mia Melck Piano  Grade 2 83 Merit
Gabrielle Carosini Violin  Initial 82 Merit
Luke Pyper Orchestral Percussion  Grade 2 81 Merit
Mieke Reyolds Orchestral Percussion Grade 1 81 Merit
Hannah Milner Violin  Grade 2 81 Merit
Joel Janneker Cello  Grade 3 81 Merit
Mienke Teubes Viola  Grade 1 80 Merit
Annika Gericke Clarinet  Grade 2 80 Merit
Tatiana Zincke Piano  Grade 1 80 Merit
Corné Meintjes Piano  Grade 2 79 Merit
Colan Fransman Trumpet  Grade 3 78 Merit
Isaiah Mataka Tuba  Grade 2 77 Merit
Kari van Zyl Piano  Initial 77 Merit
Phillip Verster Orchestral Percussion  Grade 5 76 Merit
Zenia Botes Piano  Grade 2 76 Merit
Alexi Frick Piano  Grade 4 76 Merit
Carla Conradie Cello  Grade 1 75 Merit
Tonie Tallie Double Bass  Grade 2 75 Merit
Stevie Phillips Singing  Grade 1 75 Merit
Schalk Meintjes Piano  Grade 3 75 Merit
Deidré Loubser Cello  Grade 1 Pass
Penelope Cole Cello  Grade 3
Jade Vrolick Trombone  Grade 4
Halinka Denner Saxophone  Grade 5
Mieke van der Merwe Cello  Grade 5
Charl Colyn Guitar  Grade 4
Mari Nel Piano  Grade 2
Lené Stuart Violin  Grade 7
Tonie Tallie Rock & Pop Guitar Grade 2

Practical – August 2018

CANDIDATE INSTRUMENT GRADE % RESULT
Colan Fransman Piano Grade 1 95 Distinction
Stevie Phillips Violin Initial 95 Distinction
Stevie Phillips Piano Grade 3 94 Distinction
Klara Hettasch Piano Initial 93 Distinction
Charlé Moolman Flute Grade 2 93 Distinction
Robyn Martin Violin Initial 91 Distinction
Mignon Burger Violin Grade 1 90 Distinction
Penelope Cole Piano Grade 3 90 Distinction
Raydene Loubser Piano Initial 90 Distinction
Racquel Carelse Flute Grade 2 87 Distinction
Tracy Schnetler Piano Initial 87 Distinction
Nickilese van der Walt Flute  Grade 3 87 Distinction
Nelandi Boshoff Electronic Keyboard Grade 6 87 Distinction
Jade Jaftha Viola Grade 3 87 Distinction
Rachel Janneker Violin Grade 3 87 Distinction
Tatiana Zincke Violin Grade 2 83 Merit
Armand Potgieter Violin Grade 3 82 Merit
Sarah Kleynhans Singing Grade 7 81 Merit
Christelle Rheeder Singing Grade 5 81 Merit
Ella Hettasch Piano Initial 79 Merit
Daniël Meintjes Oboe Grade 2 79 Merit
Terrance Modise Oboe Grade 4 75 Merit
Anneen Uys Flute  Grade 8 Pass
Michelle Pedro Piano Grade 5
Marcéll Crous Piano Grade 6

Theory of Music – May 2018

CANDIDATE GRADE % RESULT
Sarah Kleynhans Grade 7 94 Distinction
Lené Stuart Grade 4 91 Distinction
Bianca Lochner Grade 6 81 Merit
Jaydrin Cleophas Grade 6 Pass

Practical – May 2018

CANDIDATE INSTRUMENT GRADE % RESULT
Aiden Fransman Saxophone Grade 2 94 Distinction
Schalk Meintjes Piano Grade 2 94 Distinction
Annika Gericke Clarinet Grade 1 94 Distinction
Corné Meintjes Piano Grade 1 92 Distinction
Micaela van der Walt Piano Grade 3 89 Distinction
Robyn Geldenhuys Cello  Initial 89 Distinction
Owenithe de Bruyn Piano Grade 3 87 Distinction
Quizandri Mouton Clarinet Grade 3 87 Distinction
Chloë Pieterse Flute Initial 87 Distinction
Carli Allen Piano Initial 85 Merit
Mieke van der Merwe Piano Grade 5 85 Merit
Jan Lochner Saxophone Grade 4 84 Merit
Tshitso Khahleli Double Bass Grade 1 83 Merit
Zilke Vrolick Cello Grade 1  83 Merit
Bianca Lochner Flute Grade 7 82 Merit
Lu-anne Adams Cello Initial 79 Merit
Tyla Maltby Piano Grade 4 79 Merit
Caitlin Links Cello  Grade 1 76 Merit
Pixie Venter Rock & Pop Guitar Initial 76 Merit
Jaco Coetsee Clarinet Grade 5 75 Merit
Sarah Kleynhans Piano  Grade 7 Pass
Nqabayomzi Ndita Double Bass Grade 1

UNISA

2019

Theory of Music – June 2019

CANDIDATE GRADE % RESULTS
Zoie Cloete Pre-Grade 1 100 ROLL OF HONOUR
Bjorne Hauptfleisch Pre-Grade 1 99 ROLL OF HONOUR
Kallum Isaacs Pre-Grade 1 96 ROLL OF HONOUR
Maritza Harmse Pre-Grade 1 95 ROLL OF HONOUR
Mienke Teubes Pre-Grade 1 91 Distinction
Carla Conradie Pre-Grade 1 89 Distinction
Penelope Cole Grade 1 85 Distinction
Liam Burke Pre-Grade 1 85 Distinction
Click here for 2017 results

2018

Theory of Music – October 2018

CANDIDATE GRADE % RESULT
Mieke Reynolds Pre-Grade 1 100 ROLL OF HONOUR
Grace Prins Grade 1 99 ROLL OF HONOUR
Isabella Mansfield Pre-Grade 1 99 ROLL OF HONOUR
Corné Meintjes Pre-Grade 1 98 ROLL OF HONOUR
Tracy Schnetler Pre-Grade 1 97 ROLL OF HONOUR
Rachel Janneker Pre-Grade 1 97 ROLL OF HONOUR
Keryn Maynard Grade 2 94 Distinction
Zilke Vrolick Pre-Grade 1 90 Distinction
Tatiana Zincke Pre-Grade 1 89 Distinction
Jan Lochner Grade 2 86 Distinction
Xander Elliott Grade 1 86 Distinction
Emile van Antwerpen Grade 1 85 Distinction
Alexi Frick Grade 2 85 Distinction
Andrea van Zyl Grade 2 74 Merit
Isaiah Mataka Grade 3 71 Merit

Theory of Music – June 2018

CANDIDATE GRADE % RESULT
Annika Gericke Grade 1 100 ROLL OF HONOUR
Joel Janneker Grade 1 100 ROLL OF HONOUR
Armand Potgieter Pre-Grade 1 100 ROLL OF HONOUR
Mia Melck Grade 1 99 ROLL OF HONOUR
Colan Fransman Pre-Grade 1 98 ROLL OF HONOUR
Quizandri Mouton Grade 1 97 ROLL OF HONOUR
Raydene Loubser Pre-Grade 1 96 ROLL OF HONOUR
Zenia Botes Grade 1 94 Distinction
Stevie Phillips Grade 1 94 Distinction
Liam Opperman Grade 1 94 Distinction
Kiara Kirsten Grade 2 90 Distinction
Mieke van der Merwe Grade 3 89 Distinction
Jade Vrolick Grade 1 88 Distinction
Daniël Meintjes Grade 1 86 Distinction
Luke Pyper Grade 1 83 Distinction
Aiden Fransman Grade 1 78 Merit
Gema Carosini Grade 1 74 Merit
Joanné Coetsee Grade 6 Paper 1 72 Merit
Tonie Tallie Grade 1 72 Merit

Rock school

2019

Practical – July 2019

CANDIDATE INSTRUMENT GRADE % RESULT
Joh Bester Drums Grade 2 90 Distinction 
Micaela van der Walt Acoustic Guitar Grade 3 86 Merit
Armand Potgieter Acoustic Guitar Grade 1 86 Merit
Wendy Badenhorst Electric Guitar Grade 2 83 Merit

Practical – October 2018

CANDIDATE INSTRUMENT GRADE % RESULT
Alexander Kotze Drums   Debut 94 Distinction
Joel Janneker Piano  Grade 4 94 Distinction
Thinus Moolman Drums  Debut 92 Distinction
Reef Gelderblom Drums Debut 91 Distinction
Hanno van Dyk Drums  Grade 2 91 Distinction
Gustav Hough Drums  Grade 5 (PC) 91 Distinction
Luke Pyper Drums  Grade 4 88 Merit
Winter Geldenhuys Drums Debut 87 Merit
Jan Lochner Drums  Grade 6 87 Merit
Benjamin Pretorius Drums  Grade 5 87 Merit
Fallon Plaatjies Acoustic Guitar  Grade 1 83 Merit
Nina Hanekom Electric Guitar  Grade 3 79 Merit
Jorehann Thielke Drums  Grade 4 78 Merit
Kiara Kirsten Electric Guitar  Grade 3 78 Merit
Mareé Julius Acoustic Guitar Grade 2 Pass

Practical – June 2018

CANDIDATE INSTRUMENT GRADE % RESULT
Joh Bester Drums Grade 1 93 Distinction
Jeandré Boois Drums Grade 1 93 Distinction
Micaela van der Walt Acoustic Guitar Grade 2 90 Distinction
Daniell Reid Bass Guitar Grade 1 77 Merit

2017

Practical – October 2017

CANDIDATE INSTRUMENT GRADE % RESULT
Joel Janneker Piano Grade 3 95 Distinction
Gustav Hough Drums Grade 4 90 Distinction
Malisca Carver Drums Grade 4 86 Merit
Joh Bester Drums Debut 85 Merit
Paul Tapuch Drums Grade 4 85 Merit
Daniell Reid Bass Guitar Debut 84 Merit
Nelandi Boshoff Piano Grade 3 83 Merit
Armand Potgieter Electric Guitar Grade 1 83 Merit
Benjamin Pretorius Drums Grade 4 81 Merit
Jan Lochner Drums Grade 4 79 Merit
Gabriella Carosini Drums Grade 2 78 Merit
Luke Pyper Drums Grade 3 77 Merit
Martha Smit Electric Guitar Grade 6 76 Merit
Hugo Becker Drums Grade 2 75 Merit
Nina Hanekom Electric Guitar Grade 2 75 Merit
Carel-Ben Mienie Piano Grade 2 Pass
Lourens Pretorius Electric Guitar Grade 6
Kiara Kirsten Electric Guitar Grade 2
Rozaan Marais Electric Guitar Grade 2

ABRSM (Royal Schools)

2019

Practical – August 2019

CANDIDATE GRADE
Eli Cloete Prep Test Flute
Jasper Smit Prep Test Piano

Practical – September 2018

CANDIDATE GRADE
Dané Meintjes Prep Test Piano
Tiffany Damons Prep Test Singing
Isabella Marquez Prep Test Piano
Gesje Pretorius Prep Test Piano
Gesje Pretorius Prep Test Singing

Wes-Boland Eisteddfod

2019

WCMA students won 58 music and singing categories at the Wes-Boland Eisteddfod. The Prestige Evening was held on 13 September 2019 in Langebaan. WCMA was also awarded the WBE shield for winning the most music categories. Congratulations!

CATEGORY WINNERS – MUSIC / SINGING

CATEGORY NAME
Gr. R-3  Solo Hanru Viljoen
Gr. R-3  Concert Program Nicholas Baynes
Primary School  Solo Christiaan Gericke
Primary School  Concert Program Jeandré Boois
High School  Solo Jan Lochner
Primary School  Solo Mieke Reynolds
High School  Solo Andrea van Zyl
Gr. R-3 Acoustic  Solo Migael Slabber
Gr. R-3 Ukulele  Solo Emmalie Geyser
Gr. R-3 Alternative Duet Lily Breedt
Primary School Acoustic  Solo Jannes de Beer
Primary School Electric  Solo Armand Potgieter
High School Classical  Solo Charl Colyn
High School Acoustic  Solo Micaela van der Walt
High School Acoustic  Concert Program Damon de Foglio
High School Electric  Solo Damon de Foglio
Gr. R-3 Flute  Solo Eli Cloete
Gr. R-3 Saxophone  Solo Liza Oosthuizen
Primary School Flute  Solo Robyn Martin
Primary School Flute  Concert Program Chloë Pieterse
Primary School Clarinet  Solo Dané Meintjes
High School Flute  Solo Racquel Carelse
High School Clarinet  Solo Schalk Meintjes
High School Clarinet  Concert Program Quizandri Mouton
High School Saxophone  Solo Jan Lochner
High School Saxophone  Concert Program Aiden Fransman
High School Woodwind  Duet Schalk Meintjes & Quizandri Mouton
High School Woodwind  Sight Reading Racquel Carelse
WA0017
BRASS
Primary School Trumpet  Solo Colan Fransman
Primary School French Horn  Solo Annica Brand
High School Euphonium  Solo Brinley Louw
High School Tuba  Solo Isaiah Mataka
PIANO
Gr. R-3 Classical  Solo Danielle Meintjes
Gr. R-3 Contemporary  Solo Dean Hatton
Gr. R-3 Alternative Duet Anebell Verheem
Primary School Classical  Solo Penelope Cole
Primary School Contemporary  Duet Penelope Cole & Colan Fransman
High School Classical  Solo Chloe James
Gr. R-3 Violin  Solo Bea-Mari Morales Perez
Gr. R-3 Violin  Concert Program Kristina Jonker
Primary School Violin  Concert Program Itumeleng Lehata
Primary School Cello  Solo Penelope Cole
Primary School Double Bass  Solo Liam Opperman
Primary School Lower Strings Sight Reading Georgia Pontello
High School Violin  Solo Monique van der Merwe
High School Strings  Duet Monique vd Merwe &
Tyla Maltby
High School Cello  Solo Aidan Daniels
High School Double Bass  Solo Damon de Foglio
High School Lower Strings Sight Reading Aidan Daniels
Primary School  Solo Bevan Patterson
Primary School  Concert Program Chasmin-Lee Topass
High School  Solo Joel Janneker
High School  Concert Program Nelandi Boshoff
High School Mixed Duet Monique vd Merwe &
Damon de Foglio
High School Small Ensembles

WCMA Clarinet Quintet

(Zilke Vrolick, Dané Meintjes, Quizandri Mouton, Annika Gericke, Schalk Meintjes)

High School Symphony Orchestras H/S West Coast Youth Orchestra
Open Symphony Orchestras Senior West Coast Youth Orchestra
High School “Bands” WCYO Senior Jazz Band
SINGING

Singing with Piano Accompaniment:

Boys Solo 13 years

Armand Potgieter

2018

….

WCMA students won 51 music and singing categories at the Wes-Boland Eisteddfod. The Prestige Evening was held on 14 September 2018 in Malmesbury. WCMA was also awarded the WBE shield for winning the most music categories. Congratulations!

CATEGORY NAME
DRUMS 
Gr. R-3  Solo Anne Pereira
Gr. R-3  Concert Program Joh Bester
Primary School  Solo Jeandré Boois
Primary School  Concert Program Hanno van Dyk
High School  Solo Paul Tapuch
High School  Concert Program Gustav Hough
PERCUSSION
Primary School  Solo (Xylophone) Mieke Reynolds
High School  Solo (Xylophone) Andrea van Zyl
GUITAR
Primary School Classical  Solo Ella Hettasch
High School Acoustic  Solo Mareé Julius
High School Electric  Solo Nina Hanekom
High School Bass Guitar  Solo Daniell Reid
Mixed Duet  Damon de Foglio (Guitar) & Monique van der Merwe (Violin)
WOODWIND
Primary School Saxophone  Solo Klara Hettasch
Primary School Flute  Solo Chloë Pieterse
Primary School Clarinet  Solo Quizandri Mouton
Primary School Oboe  Solo Daniël Meintjes
High School Saxophone  Solo Aiden Fransman
High School Winds  Sight Reading Anneen Uys
BRASS
Primary School Trumpet  Solo Colan Fransman
High School Trombone  Solo Jade Vrolick
High School Tuba  Solo Isaiah Mataka
PIANO
Gr. R-3 Classical  Solo Amy Janneker
Gr. R-3 Contemporary  Solo Danielle Meintjes
Gr. R-3 Contemporary  Duet Amy & Jacob Janneker
Gr. R-3 Contemporary  Alternative Duet Emmalie Geyser
Primary School Contemporary  Solo Thomas Lintvelt
Primary School Contemporary  Trio Mia Melck, Zenia Botes, Raydene Loubser
High School Classical  Solo Aidan Barends
High School Contemporary  Duet Keryn Maynard & Tyla Maltby
STRINGS
Gr. R-3 Violin  Solo Zahria Louw
Gr. R-3 Violin  Concert Program Louandi van Wyk
Gr. R-3 Violin  Quartet Bea-Mari Morales Perez, Danika Tallie, Itumeleng Lehata, Mieke Herridge
Primary School Violin  Solo Madelaine Hoffman
Primary School Violin  Concert Program Mignon Burger
Primary School Cello  Solo Penelope Cole
Primary School Double Bass  Solo Tonie Tallie
Primary School Lower Strings Duet Bjorne Hauptfleisch & Caitlin Links
Primary School Higher Strings Sight Reading Jade Jaftha
Primary School Lower Strings Sight Reading Robyn Geldenhuys
High School Violin  Solo Chloe James
High School Violin  Concert Program Monique van der Merwe
High School Double Bass  Solo Tshitso Khahleli
High School Lower Strings Sight Reading Mieke van der Merwe
KEYBOARD / DIGITAL PIANO
Gr. R-3  Solo Daniel Lu
Primary School  Solo Chasmin-Lee Topass
Primary School  Concert Program Joel Janneker
High School  Concert Program Nelandi Boshoff
ORCHESTRAS / BANDS
Primary School Symphony Orchestras Junior West Coast Youth Orchestra
Open Symphony Orchestras Senior West Coast Youth Orchestra
High School Bands WCYO Senior Jazz Band
SINGING
Singing with Electronic Accompaniment: Boys Solo 11 years Armand Potgieter
Singing with Piano Accompaniment: Girls Musical 14-18 years Sarah Kleynhans